***  internetový časopis nejen pro ženy  ***  *** magazín životního stylu  ***  *** stárnutí je jediný způsob, jak žít dlouho ***

Dnes má svátek:


 
 Chřipka útočí

 Bohatství rajčat

 Vyvážená výživa

 Hubněte při pití piva

 Vitaminová bomba

 Výživa a stres

 Chraňte se před útokem infekce

 Jak správně zacházet se zeleninou

 Pitný režim a minerály

 2.Jíme zdravě?

 Sedm zásad zdravé výživy

 Co a jak vlastně jíme?

 1. Jíme zdravě?

 Dieta s kyselým zelím

 Hřejí a chutnají v zimě

 Vitamíny a minerály mají zelenou

 Med

 Obezita a zdravá výživa

 Myslete na své zdraví

 Jídlo pro dobrou náladu

 Něco pro muže

 Všemocný česnek

 

  ZDRAVÁ VÝŽIVA



Všemocný česnek
Již v období velkých faraonů egyptských stejně jako za prvních čínských dynastií byl česnek považován za medicínu a velký dar. Je to zázračný všehojič bohatý na prvky síry a aminokyseliny uznávány již v antice, jehož léčebné a preventivní účinky překonaly věky a jsou známé i v současnosti. Vědecké studie potvrdily blahodárnost tohoto charakteristicky vonícího koření.
Česnek může redukovat hladinu cholesterolu i krevní srážlivost, má protizánětlivé účinky, přispívá ke zvýšení imunity. Podle některých názorů může také sloužit jako prevence proti některým druhům rakoviny. Mírně snižuje i krevní tlak a potlačuje plísňové infekce.Je rovněž doporučován lidem trpícím diabetem díky hypoglykemickým vlastnostem – snižuje množství cukru v krvi.
Tajemství dlouhověkosti obyvatel Středomoří tkví v jejich stravě – olivový olej, čerstvé ovoce a zelenina, víno a česnek!

Chřipka útočí
Změny počasí a zejména prudké teplotní výkyvy s sebou každý rok přinášejí řadu chřipkových epidemií. Jaká je prevence ? Vhodná strava, pravidelný pohyb a dostatek spánku a zvýšený příjem vitamínů. Když už jsou chřipkové viry všude kolem nás, je nutná zvýšená hygiena. Chcete-li se opravdu vyhnout nákaze, často si myjte ruce. Abyste nepodlehli infekci, jež se přenáší vzduchem, v dopravních prostředcích se zdaleka vyhněte kašlajícím a kýchajícím spolucestujícím. Čím více času strávíte s infikovaným člověkem, tím pravděpodobněji se nakazíte i vy.
Jak chřipku léčit ? Vitamínové doplňky s vitamínem C dokážou zkrátit a zmírnit průběh infekce. Pijte velké množství tekutin - zejména čaje nebo stolní vody - a dvakrát denně inhalujte teplou párou z vody, do níž nakapejte několik kapek eukalyptového nebo mátového esenciálního oleje. Uvidíte, jak lehce se vám bude dýchat.
Chřipky, doprovázené zvýšenými teplotami (trvajícími déle než dva dny), nikdy nepřecházejte! Neváhejte a ihned navštivte lékaře.

Bohatství rajčat
Množství vitaminů a minerálů, malá kalorická hodnota a výborná chuť staví rajčata vysoko na pomyslném žebříčku zdravé výživy. Mají však ještě něco navíc. Lykopen - malý velký zázrak, který chrání před rakovinou!
V několika posledních létech rajská jablíčka můžeme na našich stolech najít v kteroukoli roční dobu. Pro celý svět jsou rajčata jednou z nejpopulárnějších zelenin. Mohou se připravovat na tisíc způsobů a můžeme si vybírat mezi více než 4000 jejich druhy.
Rajčata mají velice nízkou kalorickou hodnotu - 100 g má pouze 25 kalorií. Devadesát čtyři procenta rajčete tvoří voda, 4,7% činí uhlohydráty a zbytek něco málo bílkovin a tuků. Dnes, kdy je zdravá výživa daleko důležitější než množství kalorií, jde samozřejmě o velkou přednost.
V posledních létech bylo objeveno něco, co rajská jablíčka posunulo do centra zdravé výživy. Je to lykopen.
Je to látka z rodiny pigmentů nazývaných karotenoidy /patří sem např. alfa i betakaroten, lutein atd./ Výzkumy ukazují, že lykopen může aktivně bránit rozvoji tumoru prostaty, zažívacího ústrojí, prsu, plic i děložního hrdla, snižuje riziko infarktu a působí i na některé degenerativní oční choroby související se stářím. Po lykopenové terapii se u mužů zvětšuje počet zdravých a pohyblivých spermií - působí tedy i na plodnost. Lykopen si lidské tělo samo nevytvoří, přijímá ho z potravy - 85% právě z rajčat a výrobků z nich. Tato látka je velkým bojovníkem proti škodlivým volným radikálům, antioxidant, který pomůže s prevenci poškození i se samotnou opravou poškozených buněk.
Zdravotního účinku lykopenu lze dosáhnout již při 540 mililitrech - dvou sklenkách - rajčatové šťávy denně.
/Zdraví 10/2002/

Vyvážená výživa
Když budete jíst ovoce a zeleninu podle určitých pravidel, máte z poloviny vyhráno. Kromě toho, že vitaminy a minerální látky, které jsou v ovoci a zelenině, svědčí zdraví a svěžesti, představuje také cenný elixír mládí.
Hodně síly a energie vám dodají bílkoviny. Ideální denní porce je 50 gramů. Získáte ji nejlépe z libové drůbeže nebo z ryb a také z luštěnin, například fazole a čočky.
Zvláště cenným zdrojem bílkovin jsou právě ryby - zásobují nás navíc důležitými prvky, jako je jód, zinek a selen. Ty najdete také v mléčných produktech a celozrnných výrobcích.
Kromě toho nezapomínejte na pravidlo číslo 1 - stále hodně pít! Dostatečné množství tekutin vyplavuje škodlivé látky, udržuje pevné tkáně a krevní oběh v pohybu.

Hubněte při pití piva
Také se bojíte, že když si dáte skleničku piva, musíte nutně přibrat? Omyl!V jednom půllitru desetistupňového piva je asi 200 kcal, zatímco ve stejném množství ovocného džusu o 50 kcal víc. Navíc pivo obsahuje dostatek chrómu, který v běžné stravě jinak chybí. Právě tento minerál pomáhá udržovat ideální postavu, protože zahání chuť na sladké. Lépe řečeno, neudržitelné nutkání dát si nějakou sladkost se objevuje právě ve chvíli, kdy tělo strádá nedostatkem chrómu.
Chmelový mok dodá tělu i další důležité látky, například vitamíny B2, B6, B5, zinek a vápník, také snižuje hladinu cholesterolu v krvi, působí jako prevence proti osteoporóze a Alzheimerově nemoci. Vědci z University of Scranton v Pensylvánii dokonce nedávno přišli na to, že pití dvou sklenek piva denně může předcházet ateroskleróze.
A proto ženy příjemná zpráva nakonec: po pivu budete mít podle dermatologů krásnou pleť!

Vitaminová bomba
Epidemie chřipky, která přichází ve vlnách, jak se mění počasí, se v podzimních měsících opět stává aktuální. Ještě než poběžíte za svým lékařem pro antibiotika, zkuste nasadit "vitaminovou bombu". Vymačkejte šťávu z celého citrónu a přes veškerý odpor ji vypijte. Navrch si dejte polévkovou lžíci medu. Vitamín C obsažený v citronu spolu s řadou vitaminu B v medu dělá divy. Pokud máte jen běžné nachlazení, tělu touto kombinací dodáte impuls, aby je rychleji zlikvidoval.

Výživa a stres
Stres má hluboký vliv na naší výživu. Bylo vědecky dokázáno, že lidé žijící po určité období v neustálém stresu, přestože pravidelně jedí, mívají v krvi sníženou hladinu minerálních látek až o 33%. Není tedy nic divného, že stres zvyšuje riziko vzniku onemocnění.
Každodenní problémy mohou oslabit imunitní systém, snižují odolnost vůči nachlazení, infekcím a jiným negativním vlivům. Je proto vhodné doplnit každodenní stravu o doplňky výživy. Nezbytné je zvláště doplnění vitaminů a minerálů, a to zejména magnesia ( hořčíku).
Jde o klíčový prvek. Stres vyvolává ztrátu magnesia, obsaženého v buňkách. Pokud nedodáme organismu magnesium v potřebném množství, vzroste hladina stresových hormonů, jež pravděpodobně způsobují depresi a sklony k nervozitě.
Důležitou úlohu mají rovněž antioxidanty - vitaminy E, C a betakaroten, které jsou nezbytné pro udržení silného imunitního systému. Zvláště zásoba vitaminu C může v důsledku stresu poklesnout. Imunitní systém vyžaduje jeho neustálé doplňování.

Chraňte se před útokem infekce
Podzimní plískanice je období, kdy častěji podléháme infekcím. Chladno, prudké změny tlaku a úbytek slunečního svitu nás oslabují před útokem virů a bakterií. Únava a stres jsou také činiteli zvyšujícími riziko infekce. Jak předejít nachlazení a útoku chřipky? Zde je několik rad, které vám pomohou zvýšit odolnost a uchránit se během zimy před nebezpečím rýmy, kašle a bolesti v krku.
Je třeba pamatovat na každodenní půlhodinovou procházku na čerstvém vzduchu. Je to nejjednodušší způsob, jak zlepšit prokrvení tkání, posílit svalstvo a prokysličit organismus. Díky tomu může náš obranný systém lépe fungovat.
Mimořádně důležitá je také správná výživa. Jídelníček je třeba především doplnit o produkty bohaté na vitaminy A, C a E. Bez nich by náš obranný mechanismus nemohl fungovat. Všechny uvedené vitamíny jsou antioxidanty, které účinně bojují s volnými radikály, poškozujícími buňky našeho organismu.
Vitamín C - zvyšuje odolnost organismu a brání virovým a bakteriálním onemocněním, zmírňuje projevy nachlazení, jako jsou rýma, zarudlé a slzící spojivky.
Vitamín E - pomáhá budovat a posilovat stárnoucí imunitní systém. Jinými slovy má na imunitní systém omlazující účinky.
Vitamín A - zvyšuje odolnost organismu. Pomáhá snadněji překonávat rýmu a poradit si s chřipkou. Na zajištění dostatečného množství tohoto vitamínu je třeba pamatovat zvláště v zimním období.

Jak správně zacházet se zeleninou
Zeleninu sklízíme ze zahrádky až navečer, kdy obsahuje nejvíce cenných látek chceme-li ji uchovávat delší dobu, nenecháváme ji v košíku, ale rozložíme v tmavé a vzdušné místnosti.
  • čištění zeleniny a brambor provádíme těsně před úpravou, nejprve je omyjeme pod tekoucí vodou vždy vcelku
  • před přípravou květáku nebo brokolice je dobré namočit hlávku vcelku na deset minut do osolené vody s trochou octa /zbavíme se tak malých mušek či broučků/, pak opláchneme pod tekoucí vodou a upravujeme
  • ovadlou kořenovou zeleninu osvěžíme tak, že ji dáme do nádoby se studenou vodou a tu necháme několik hodin v chladničce nebo ve studeném sklepě
  • původní barvu zeleniny a maximum vitamínů zachováme, když ji vaříme v páře
  • do salátu nezapomeneme přidat olej, nejlépe olivový, který pomáhá uchovat vitamin C
  • kořenovou zeleninu uchováváme v nádobě s pískem


Pitný režim a minerály
Příjem vody je velice důležitý pro organismus. Měl by se pohybovat v množství
minimálně 2 - 3 litry denně. Zkontrolujte si proto příjem tekutin během dne. Zjistíte, že většinou máte deficit a to můžou být vaše problémy, bolest hlavy, únava.
Nepijte příliš studené nápoje. Vhodné je pít asi 1/2 hodiny před a hodinu po jídle. S vodou je nutné doplňovat i minerální látky. Doporučuje se pít neslazené minerálky, ovocné čaje a vodu. Neslazené džusy pijte jen omezeně. Nedoporučují se sladké limonády a alkoholické nápoje.

2.Jíme zdravě?
Rady co jíst a proč, budou užitečné pro každého, kdo se zajímá o své zdraví. Je to pokračování již dříve zahájeného seznamování s běžně konzumovaným ovocem a zeleninou.
Hrášek
Je nesmírně oblíbenou zeleninou. Hrášek je zdrojem vitamínů řady B a vitamínu A a C. Čerstvý jich obsahuje více než mražený nebo sterilovaný. Má optimální kombinaci železa a mědi pro tvorbu krve.
Hroznové víno
Je jedinečně výživné, posilující, pročišťující a regenerační potrava. Užitečná pro rekonvalescenty a pro ty, kdo trpí stresem, depresemi či chronickou únavou.
Jablka
Znáte staré přísloví, které praví: "Kdo jablko denně sní, k tomu doktor nechodí". Co tedy jablko obsahuje ? Prospívá srdci, protože jak prokázaly výzkumy, jablečný pektin spolu s vitamínem C pomáhá udržovat stabilní hladinu cholesterolu.
Jahody
Jsou tak chutné, že se ani nechce věřit, že jsou pro nás i zdravé. Díky vysokému obsahu železa jsou léčebným prostředkem proti chudokrevnosti a chronické únavě. Lidé s kožními problémy by si toto báječné ovoce měli dopřávat ve velkém množství, protože pročišťuje a regeneruje střevní flóru.
Jogurt
Nejen že dobře chutná, navíc je prospěšný našemu zažívacímu ústroji. Bílý jogurt je vynikající náhražkou smetany či šlehačky.
Kiwi
Mají téměř dvojnásobné množství vitamínu C než pomeranče, více vlákniny než jablka a stejně vitamínu E jako avokádo. Jsou bohaté na draslík.
Maliny
Jsou zdrojem značného množství vitamínu C, ale také vápníku, draslíku, železa a hořčíku. Za pomocí vitamínu C se minerály snadno vstřebávají.
Melouny
Za letního počasí jsou lahodnou pochoutkou. Osvěží lépe než jakýkoliv bublinkový nápoj.
Meruňky
Jsou zásobárnou beta-karotenu, přírodního provitamínu A, což prozrazuje jejich nádherná oranžovo-žlutá barva. Sušené meruňky si můžeme dopřát po celý rok.
Mrkev
Je tak bohatá na beta-karoten, že jedna mrkev pokryje potřebu vitamínu A na celý den. Pokud chceme zůstat mladí, zdraví a bez vrásek, měli bychom do svého jídelníčku zařadit velké množství mrkve.
Pórek
Patří do stejné skupiny jako česnek a cibule a má mnoho z jejich vlastností. Jeho lehká, ale výrazná vůně se dobře hodí do polévek nebo salátu. Působí preventivně proti onemocnění rakovinou.
Rajčata
Čerstvá, tmavě červená rajčata, která zrají na slunci, patří k nejlepším letním pochoutkám.
Ředkvičky
V lidovém léčitelství se cení jako jaterní a žlučníkové tonikum. Aby chutnaly co nejlépe, měly by se konzumovat hned jak je utrhneme na zahrádce.
Saláty
Různé druhy jsou k mání po celý rok. Ať jíte jakýkoli druh salátu, musí mít jednu vynikající vlastnost - svěžest. Ideálně by se měl konzumovat hned ten den, kdy se utrhne. Je zdrojem vitamínu C a A - čím zelenější, tím lepší. V lidovém léčitelství je salát lékem na nespavost.
Špenát
Je bohatý na karotenoidy - rostlinné provitamíny A. Podle výzkumu je špenát protirakovinným prostředkem.
Vlašské ořechy
Jsou nejvýživnější z ořechů, obsahují více než 10 % bílkovin. Jsou zdrojem zinku, železa, hořčíku, draslíku, vitamínu B a malého množství vitamínu E.
Zelí
Pozoruhodné hojivé účinky zelí, které se osvědčily v lidovém léčitelství a prokázaly se i v laboratořích. Dobré pro prevenci rakoviny a srdečních chorob.

Sedm zásad zdravé výživy
1. Jezte zdravě
Zdravé jsou všechny přírodní potraviny. Je to šťavnaté ovoce, zelenina, jsou to čerstvé ryby, drůbež, hovězí a zvěřina, celozrnné obiloviny, oříšky, luštěniny, dobré sýry, máslo, mléko a jogurty.
Jezte pravidelně
Pokud si chcete udržet správnou váhu, je velmi důležité pravidelné stravování. Ne abychom se jeden den přejedli a druhý den se mořili hlady. A už vůbec ne, abychom hladověli celý den a přejedli se večer.
3. Jezte čerstvé sezónní potraviny
Pokud je to možné, jezte ovoce a zeleninu v době, kdy přirozeně dozrávají, a ještě lépe ty, které si sami vypěstujeme. Budeme mít jistotu, že byly sklizeny správně zralé, a neztratí tolik živin během skladování a přepravy.
4. Vyhýbejte se nezdravé stravě
To jsou rafinované a průmyslově zpracované výrobky, které mají vysoký obsah tuku a cukru. Jsou to hlavně sladké pečivo a sušenky, bonbóny a čokoláda.
5. Jezte harmonicky
Všechny potraviny patří do jedné ze tří potravinových skupin: bílkovinné, neutrální nebo škrobové. Neutrální můžeme jíst s bílkovinnými nebo škrobovými. Nikdy nejezte společně bílkovinné a škrobové potraviny. Snažte se denně sníst jedno škrobové nebo bílkovinné jídlo a jedno jídlo, které se skládá z ovoce, zeleniny.
6. Jezte pomalu a klidně
Snídaně zhltaná s očima na hodinkách, obložený chleba u pracovního stolu k obědu, rychlé občerstvení spořádané za chůze - to všechno škodí našemu zdraví. Udělejte si čas, abyste se ke svému jídlu posadili, jezte pomalu a vychutnejte si je.
7. Jezte střídmě
Naučte se sebeovládání. Nezapomeňte: "Jíme proto, abychom žili, nežijeme proto, abychom jedli !"

Co a jak vlastně jíme?
Snídani nestíháte, dopoledne nastartujete kávou a co oběd? Hlavně něco rychlého, tak co třeba hamburger? Jídlo pak zapijete colou. Je v ní kofein a cukr, a tak jste si získali energii až do večera. A pak si dáte třeba hranolky a smažený sýr? Tak takový způsob stravování je předplacenou vstupenkou na interní vyšetření. Žaludek přestane kamarádský komunikovat a cévy zanesené cholesterolem mohou být předzvěstí infarktu nebo mozkové mrtvice! "Základním předpokladem správné výživy je vyváženost a střídmost. Jedním z příznaků nesouladu mezi přijatou potravou a organismem je pocit únavy po jídle. Pokud máte tyto potíže, je vhodné se nad složením svého jídelníčku zamyslet", radí nám neurolog MUDr. David Pánek.
Takže pokud jste se rozhodli jíst lépe, vyhlaste stop tučným sýrům, plnotučným mléčným výrobkům, máslu, slanině, tučným masným výrobkům i bílému pečivu. Zkuste dát přednost vařeným nebo grilovaným jídlům a obloukem se vyhýbejte všemu smaženému. Vybírejte si libové maso, drůbež, ryby, zeleninu, celozrnné pečivo, mléčné nízkotučné výrobky, rýži atd.
Hlavně nejezte za pochodu, ale udělejte si z oběda svůj malý rituál - i to je umění.

1. Jíme zdravě ?
Stručné popisy těch nejdůležitějších potravin, které posilují zdraví a vitalitu. Dodávají živiny mozku a nervové soustavě stejně jako pleti, kostem, svalům, žilám a tepnám.
Začneme pěkně podle abecedy a postupně se seznámíme s celou řadou ovoce a zeleniny.
Avokádo
Je bohaté na draslík a je dobrým zdrojem vitamínu A. Dodává část B-komplexu, malé množství vitamínu C a E. Je to však kalorická bombička s vysokým obsahem tuku. Zároveň ale téměř dokonalou potravinou, jelikož dodává trochu bílkovin, škrobu a zároveň i čistý olej.
Banány
Patří k nejoblíbenějšímu rychlému občerstvení. Průměrný banán obsahuje 100 kalorií a je plný živin. Především draslíku, který je životně důležitý pro funkci všech tělesných buněk. Zinek, železo, kyselina listová a vápník, to jsou další důležité složky a taky velké množství vlákniny. Zázračně prospívají zažívacímu traktu, protože jej uklidňují.
Brambory
Vařené nebo pečené brambory jsou zdrojem vlákniny, B-komplexu, užitečných minerálů a vitamínu C. Brambory mohou být samostatným jídlem, protože jako příloha k nim postačí listová zelenina nebo salát.
Brokolice
Její protirakovinné účinky prokázal nejeden vědecký výzkum. Brokolice je bohatá na železo, vitamín C, na beta-karoten a na kyselinu listovou. Čím čerstvější a zelenější se konzumuje, tím lépe. Vařit doporučujeme v páře. Chutná skvěle.
Cibule
V zimě jezme velké množství cibule - uchrání nás od nachlazení, které sedá na průdušky.
Citróny
Bohaté na vitamín C - dvakrát více než v pomerančích. Při přípravě a servírování jídla, mají tisícero použití - v zálivkách na saláty, v marinádách na maso a ryby.
Černý rybíz
Je bohatý na vitamín C. V lidovém léčitelství se po staletí cení i další záhadně uzdravující účinky tohoto ovoce.
Červená řepa
Po staletí byla červená ceněna pro své blahodárné účinky na trávicí ústrojí a především na játra. Léčivé účinky se umocňují, když se červená řepa konzumuje syrová. /Řepu opereme, odřízneme slupku a nastrouháme na salát. Výborně chutná s nastrouhanou mrkví, případně přidáme tenounké plátky okurky, to vše se zálivkou z olivového oleje a citrónové šťávy/.
Česnek
Těší se skvělé pověsti, jako král všech léčivých rostlin. Žádná jiná rostlina nebyla tak vysoce ceněna pro blahodárné účinky. Ten, kdo jí pravidelně česnek, zlepší nejen své kuchařské umění, ale udělá i něco pro své zdraví.
Čočka
Je jako všechny sušené luštěniny bohatá na minerály a stopové prvky, jakož i na důležitý B-komplex. Protože však obsahuje 23,8 % bílkovin a 50,8 % škrobu, je mnohem hůře stravitelná než ostatní potraviny.
Fazole
Čerstvé zelené fazolky jsou jednou z největších pochoutek raného léta. Je velmi důležité, aby byly čerstvé. Obsahují vlákninu, která podporuje trávení.
Grapefruit
Je stejně jako ostatní citrusové plody bohatý na vitamín C a vlákninu pektin. Obsahuje rovněž bioflavonoidy, které podle výsledků vědeckého bádání zvyšují účinnost vitamínu C.

Dieta s kyselým zelím
Co by jste řekly dietě, při které si pochutnáte, tělu dodáte nyní velmi potřebný vitamín C a ještě zhubnete. No není to skvělá kombinace? Jedná se o dietu s kyselým zelím, o kterém je už dávno známo, že tělu opravdu svědčí. Podporuje tvorbu červených krvinek a hormonů, zvyšuje energii a mobilizuje obranné látky proti infekcím. Prospívá srdci, krevnímu oběhu i nervům a pomáhá taky proti stresu.
Když jsem se o této dietě dočetla, řekla jsem si, proč to nezkusit. Nejsem sice zastáncem různých "zaručených" diet, ale tato se mi zdála zajímavá.
Snídaně:
Je důležitá pro všechny dny - 1 plátek chleba (jakýkoli druh, ale ne bílý) s 1 kávové lžičky nízkotučného másla. K tomu podle volby 30 g libové vařené šunky nebo plátkového sýra (30% tuku) s malým rajčetem.
Dopoledne:
1 kelímek mléčného Bio-jogurtu
Odpoledne:
0,2 láku z kyselého zelí
Nápoje:
1 a 1 litru neperlivé minerální vody, zeleného nebo bylinkového čaje, kávu a černý čaj pouze v omezené míře.
PONDĚLÍ
Poledne: Kyselé zelí po alsasku
Na kostky nakrájenou cibulku osmahneme na 2 kávových lžičkách oleje. Přidáme 300 g kyselého zelí, vmícháme 2 kávové lžičky naložených kuliček zeleného pepře a zalijeme 1/8 litru polévkového vývaru. 100 g oloupaných a na čtvrtky nakrájených brambor a 1 malé na čtvrtky nakrájené jablko navrstvíme na zelí. Dusíme pod pokličkou. 80 g uzených drůbežích prsíček nakrájíme na plátky a krátce prohřejeme.
Večeře: Zelný salát
300 g kyselého zelí, 100 g vařených na plátky nakrájených brambor a 150 g rozpůlených hroznových kuliček smícháme s 3 kávovými lžičkami oleje a ochutíme špetkou muškátového květu. Posypeme nadrobno nakrájenou petrželkou. K tomu 1 plátek žitného chleba.
ÚTERÝ
Poledne: Debrecínské zelí
Na dvou kávových lžičkách oleje osmahneme nadrobno nakrájenou cibuli a nadrobno nakrájenou papriku. Zaprášíme trochou sladké papriky. Přidáme kávovou lžičku rajčatového protlaku a špetku majoránky. Vmícháme 300 g kyselého zelí a zalijeme 1/8 litru vývaru. Přidáme 60 g debrecínky a dusíme. Podáváme s bramborou vařenou ve slupce nebo s brambory pečenými v troubě (100 g).
Večer: Italský zelný salát
2 kávové lžičky oleje smícháme s propasírovaným stroužkem česneku a rozemletým pepřem. Vmícháme 200 g kyselého zelí a na kostičky nakrájené velké rajče. Přidáme nadrobno nakrájenou bazalku a podáváme s 50 g na tenké plátky nakrájené šunky. Jako příloha je vhodný plátek celozrného chleba.
STŘEDA
Poledne: Kyselé zelí na vídeňský způsob
Na kávové lžičce oleje osmahneme 150 g oloupaných a nadrobno nakrájených vařených brambor. Posypeme špetkou tymiánu. Přidáme 300 g kyselého zelí, 1 bobkový list a 1-2 hřebíčky. Zalijeme 1/8 litru vývaru a dusíme. V hotovém zelí krátce prohřejeme vídeňský párek.
Večer: Ovocný salát s kyselým zelím
200 g kyelého zelí smícháme s 150 g čerstvého ananasu nakrájeného na kousky, 150 g pomeranče nebo růžového grapefruitu a 6 nadrobno nasekanými kešu oříšky. Přimícháme 2 kávové lžičky oleje se špetkou práškového zázvoru. Salát nalijeme na kostičky nakrájený krajíc upečeného toastového chleba.
ČTVRTEK
Poledne: Švýcarské bramboráčky se zelím
300 g kyselého zelí podusíme s 1/8 litru vývaru, bobkovým listem, několika rozdrcenými jalovcovými bobulkami a 2 hřebíčky. Mezitím najemno nastrouháme 100 g oloupaných brambor. Necháme krátce odpočinout a tekutinu slijeme. Potom vmícháme 1 kávové lžičky bramborové moučky a ze vzniklé hmoty vytvoříme dvě placičky, které na teflonové pánvi opečeme z obou stran. Posypeme je jednou polévkovou lžící nastrouhaného ementálu a pažitkou. Podáváme s kyselým zelím.
Večer: Kyselé zelí po anglicku
2 kávové lžičky oleje, 1-2 polévkové lžíce citrónové šťávy a 1 kávové lžičky rozdrcených horčičných semínek vmícháme do 200 g kyselého zelí. Podáváme se 120 g na tenké plátky nakrájeného uzeného lososa (bez oleje). Ozdobíme plátky citrónu a pažitkou. Jako příloha krajíček celozrného chleba.
PÁTEK
Poledne: Kyselé zelí po polsku
50 g libové slaniny osmahneme na teflonové pánvi. Ohřejeme 300 g kyselého zelí, které jsme ochutili kmínem a doplnili 1/8 litru zeleninového vývaru. Přidáme 100 g vařené na kostičky nakrájené červené řepy a vše společně ještě prohřejeme. Ochutíme podle zvyklosti, ozdobíme špekem a 3 polévkovými lžícemi zakysané smetany (10% tuku). Takto připravené zelí chutná s plátkem žitného chleba.
Večer: Zeleninová polévka s kyselým zelím
Na malém množství oleje osmahneme nadrobno nakrájenou cibuli, 100 g oloupaných a na kostičky nakrájených brambor a 200 g cukety. Vmícháme 1 kávové lžičky curry koření. Zalijeme 3/8 litru zeleninového vývaru a dusíme doměkka. Přidáme 200 g kyselého zelí, ohřejeme a ochutíme. Posypeme nadrobno nakrájenou petrželkou a podáváme s plátkem celozrného chleba.

Hřejí a chutnají v zimě
Čaj je jeden z nejkonzumovanějších nealkoholických nápojů během celého roku, ale v zimě ho oceníme určitě nejvíc. Zkřehlí po zimních sportech nebo třeba jen unavení po dlouhém pracovním dni v něm najdeme novou energii a teplo domova. Někdy přijde vhod i něco ostřejšího. Může to být punč, grog nebo svařené víno. Záleží jen na vás, čemu dáte přednost. V každém případě vám přeji příjemné posezení u dobrého, teplého moku.

Vitamíny a minerály mají zelenou
Pojem vitamíny se stal v naší uspěchané době běžný. Vitamíny mají zachránit nedostatečnou péči, kterou věnujeme svému stravování, zvýšit imunitu, atd. Jsou tedy vitamíny skutečně tak zázračné?
Vitamíny podporují látkovou výměnu a chemické reakce v buňkách. Protože si lidské tělo nedokáže vitamíny vytvořit samo, musí být přijímány v potravě nebo ve formě vitamínových přípravků. Bez základních vitamínů nemůže tělo žít.
Než lidé pochopili úlohu vitamínů a minerálů, bylo mnoho nemocí z podvýživy. Nové objevy ve výživě nás stále více nutí užívat různé výživové doplňky. Optimální by bylo, kdyby člověk dostával dostatečné množství všech vitamínů a minerálů ve své přirozené stravě. Bohužel moderní metody v zemědělství způsobily, že půda je zbavena minerálů. Distribuce, zpracování , příprava a vaření odstraňuje z potravin značnou část vitamínů. Žijeme ve stresu, pijeme alkohol, kávu, kouříme. J íme ať chceme nebo ne jídla s obsahem chemických látek, kvanta tuku a cukru. To v dobách našich babiček a dědečků bylo nemyslitelné. Proto je v dnešní době pro naše zdraví důležité používání potravinových doplňků.
Na závěr zajímavá slova MUDr. Joela D.Wollese (nominovaného v roce 1999 na Nobelovou cenu za medicínu) z jeho přednášky:
"Vitamíny a minerály nejsou antibiotika, které bereš týden v době, kdy jsi nemocný a pak je přestaneš brát. Jestliže chceš být zdravý a mít dobrou kondici, pak je potřebuješ užívat neustále. Používaní těchto doplňků končí tehdy, kdy tvé tělo přestává potřebovat kyslík. Jestliže si vážíš svého života, začni pečovat o svůj organismus, dodávej mu potřebné složky vyrobené nejlepšími, ověřenými firmami. Výrobních firem je hodně, ale jen málokterá vyrábí přírodní , nesyntetické doplňky výživy. Stojí za to, dát si na tyto věci pozor. Velmi často slyšíme, že nejdůležitější je zdraví, ale tak doopravdy pro něho děláme velmi málo. Výsledky nesprávného stravování, čili nedostatku vhodných vitamínů a minerálů, určitě pocítíme se zpožděním několika let. Dobré doplňky výživy, jsou tou nejlepší pojistkou".

Med
Podle posledních výzkumu je med zdravější ještě víc, než se doposud soudilo. Obsahuje látky, které chrání před rakovinou a nemocemi srdce, přičemž tmavý med má těchto látek víc než světlý.
Často sladíme medem tak, že jej dáme hned do vařícího čaje. Tím med ovšem ničíme! Je-li vystaven vysokým teplotám, zlikvidují se v něm významné látky, které mají právě onen blahodárný účinek na náš organismus. Med proto dáváme do čaje až ve chvíli, kdy jej hodláme pít! Zcukernatělého medu se nemusíme nijak obávat, má stejnou kvalitu jako řídký med.
Víte, že ....
....až do 17. století se sladilo jen medem? Pak začali naši předkové používat bílý cukr.
....ve vyspělých státech se ročně v průměru spotřebuje asi 1,4 kg medu na obyvatele?
U nás bohužel pouze 0,5 kg !!!

Obezita a zdravá výživa
Civilizační nemoc "obezita" - je to vlastně nahromadění tuku v těle. Příjem energie potravou převyšuje její výdej prostřednictvím práce nebo cvičení. Obezita s sebou přináší nemalé následky, např.:
- onemocnění srdce a cév
- vysoký krevní tlak
- poruchy trávení
- vznik cukrovky
Strava je důležitá nejen co do množství, ale i složení. Důležitá je úprava životosprávy, úprava životního stylu jako celku. Vytvoření nových zdravých návyků není záležitostí několika dní. Chcete-li zhubnout, je rozumné hubnout pomaleji - cca 0,5 - 1 kg týdně. Je totiž dokázáno, že pozvolný úbytek vydrží až u 60% osob. Pokud dále cvičíte, je pravděpodobnost až 90% !
Denní poměr příjmu mezi základními složkami potravin je asi 65% uhlohydrátů, 25% bílkovin a do 10% tuků.
Uhlohydráty - rýže, zelenina, luštěniny, celozrné pečivo, brambory, těstoviny a ovoce
Bílkoviny - ryby, drůbež, libové maso
Tuky - rostlinné, co nejmenší množství
Příznivý vliv na redukci váhy a odbourávání tuků má VLÁKNINA, která zároveň zmírňuje pocit hladu a preventivně působí proti řadě onemocnění. Prokazatelně i proti rakovině tlustého střeva.

Myslete na své zdraví
Na srdeční - cévní choroby umírá v ČR 55 % obyvatel. Příčin je mnoho. Svou roli hraje způsob stravování a nadváha, dědičné dispozice, ale zejména kouření, stres, nedostatek pohybu a odpočinku. A tady je možnost pro každého z nás - změnou životního stylu se dá riziko srdečního onemocnění výrazně omezit !
Vitamíny
Vitamíny sehrávají významnou úlohu. Do těla se dostávají hlavně naší denní stravou, vitamínovými doplňky nebo si lidské tělo některé vitamíny dokáže vytvořit. Osobní spotřeba vitamínů je rozdílná, podle zdravotního stavu, pracovního zatížení nebo životního prostředí.
Je potěšitelné, že stále více lidí se začíná zajímat o své zdraví a tedy také o svou výživu. Udělejme všechno proto, aby přísun vitamínu a minerálů byl dostatečný a vyvážený. Neuvědomujeme si totiž, že obrovské množství vitamínů se snižuje konzervováním, mražením a zejména vařením. Tělo tak nedostává potřebné množství a je nutno je doplnit. Snažte se proto doplnit příjem vitamínu ve formě syrové zeleniny a ovoce. Pokud tak nečiníte, je zde další možnost - vitamínové a minerální doplňky .

Jídlo pro dobrou náladu
Potraviny neovlivňuji jen fyzickou stránku lidského těla. Mají vliv také na emoce, myšlení. Mohou podpořit dobrou náladu, vyvolat vzrušení, anebo naopak uklidňovat. - Konzumujte proto potraviny bohaté na hořčík a vitamíny skupiny B, které mají uklidňující účinky. Jsou to například fazole, ořechy, sója, rýže, celozrná mouka, ječmen. - Trpíte-li úzkostnými stavy, vynechte s jídelníčku kávu a alkohol ! - Nedopřávejte si ani příliš sladkostí, zvyšují pocit deprese. - Jezte ryby alespoň 3 x týdně. - Jezte potarviny bohaté na cholin, který je obsažen v arašídech, rajčatech, květáku, salátu, celozrném pečivu, banánech nebo pomerančích. Hlavně si pamatujme - zdravá nízkokalorická strava a více pohybu se musí stát každodenní součástí našeho života !

Něco pro muže
Muži většinou neradi slyší o zdravé výživě, kterou se jim snažíme ve svých kuchyních nabízet. Konzumují více tuků a častěji trpí nadváhou. Proto taky je u mužů riziko úmrtí vyšší než u žen. Jak se bránit ? Zařadit do svého jídelníčku více ovoce a zeleniny. Podle dlouhodobých výzkumů totiž postihne během života srdeční infarkt až 43 % mužů, ale jen 29 % žen. Proto několik tipů , které posílí muže:
Vitamín C
Muži mají vysoký krevní tlak častěji. Snížit jej pomůže 500 mg vitaminu C denně.
Jablka
Nejefektivnější ochrana proti nachlazení, kterým trpí muži až čtyřikrát častěji než ženy, je denně sníst tři jablka.
Ryby
Ryby by neměly chybět ve vašem jídelníčku. Obsahují totiž selen, který sníží riziko rakoviny prostaty. Jelikož ryb jíme stále málo, vědci doporučují jednu tabletu selenu denně a riziko rakoviny se sníží až o 63 %.
Červené víno
Teď něco příjemnějšího. Pánové - v malém množství prospívá vašemu zdraví. Působí jako "imunitní injekce" pro srdce muže - a to sklenka vína denně. Zahraniční studie dokládá, že šest skleniček vína týdně zredukuje riziko náhlého úmrtí na infarkt o 79 %. Ženy by měly být opatrnější, protože tři sklenky vína denně zdvojnásobí riziko vzniku rakoviny prsu.
Brokolice
Mužské plíce potřebují brokolici. Tato zelenina totiž obsahuje protirakovinné látky, které u kuřáků snižují riziko nádoru.



 

Kam s penězi
Rodinné finance
Postřehy
Životní styl
Péče o tělo
Zdravá výživa
Civilizační choroby
Rady do života
Domácí rádce
Údržba bytu
Péče o domácnost
Vaříme
DIA
Z kuchyně babiček
Tvorba mladých
Tipy na výlet
Kuriozity
O mně
Archiv



spolupráce s
finanční a ekonomické poradenství

webmaster