***  internetový časopis nejen pro ženy  ***  *** magazín životního stylu  ***  *** stárnutí je jediný způsob, jak žít dlouho ***

Dnes má svátek:


 
 Jak uchovat gerbery ve váze
 Jak vyčistit zlaté šperky
 Proutěný nábytek
 Čalouněný nábytek
 Čistá kuchyň
 Jak vyčistit vázu
 Broušení nože
 Jak na žaluzie
 Jak zachránit vánoční hvězdu
 Jarní úklid

 

  Péče o domácnost - drobné rady

JAK UCHOVAT GERBERY VE VÁZE
Chcete-li, aby vám gerbery ve váze déle vydržely, nalijte do ní jen trochu vody, aby květiny měly ponořené jen konečky stonků. Chloupky na nich totiž při hlubším ponoření zahnívají, a rostlina rychle vadne.

TRIK JAK VYBĚLIT PRÁDLO
Do bavlněného sáčku vložte několik čerstvých plátků citrónu. Sáček dejte spolu s prádlem do pračky. Výsledek je opravdu pozoruhodný.

JAK VYČISTIT ZLATÉ ŠPERKY
Zlaté šperky, ale bez perel a drahých kamenů, vyčistíme tak, že je deset minut povaříme v malém množství vody se lžící prášku na praní.

PROUTĚNÝ NÁBYTEK
Čistíme nejdříve teplou slanou vodou a pak dosucha vytřeme měkkým hadříkem. Nakonec můžeme nábytek potřít citrónovým olejem, aby se pěkně leskl.

ČALOUNĚNÝ NÁBYTEK
Můžeme dobře vyklepat tak, že na povrch položíme větší hadr namočený v octové vodě. Musí být dobře vyždímaný, a pak se pustíme do klepání. Roztok s octem navíc zjasní barvy.

ČISTÁ KUCHYŇ
Nánosu v odtoku kuchyňského dřezu se zbavíte, když do něj jednou týdně nasypete dvě lžíce kuchyňské soli a zalijete vařící vodou.

JAK VYČISTIT VÁZU
Vázy s úzkým hrdlem se obtížně čistí. Pomůže, když ji naplníte vodou, do níž dáte tabletu na čištění umělého chrupu, necháte chvíli působit a vyjmete.

BROUŠENÍ NOŽE
Nůž se dá nabrousit s použitím neglazovaného keramického hrnku. Přes jeho dno několikrát přejeďte čepelí jedním směrem v mírném úhlu.

JAK NA ŽALUZIE
Stará pletená rukavice dobře poslouží k čištění žaluzií, přejíždíte-li prsty mezi jejich jednotlivými díly.

JAK ZACHRÁNIT VÁNOČNÍ HVĚZDU
Pokud chcete vánoční hvězdu po odkvětu dále pěstovat, seřízněte její stonky po opadu listů nejméně o polovinu a omezte zálivku. Počátkem léta ji začněte vydatně zalévat a jednou týdně přihnojovat. Aby hvězda vykvetla, je nutné ji od začátku října po dobu zhruba šesti až osmi týdnů udržovat alespoň dvanáct hodin denně v naprosté tmě, nesmí na ní působit ani umělé osvětlení. Navečer ji proto přiklopte lepenkovou krabicí a ráno kryt opět sejměte. Když se listy začnou vybarvovat, rostlinu již nezakrývejte.

JARNÍ ÚKLID
Hřejivé paprsky jsou sice velmi příjemné, ale bohužel nemilosrdně odhalí naše špinavá okna, prach, či dokonce skvrny na koberci. Velikonoce jsou už za dveřmi a ta spousta práce s úklidem, hrůza pomyslet! Nemračte se, hlavu vzhůru , s chutí do toho, půl je hotovo!
Neváhejte zapojit do jarního úklidu ostatní členy rodiny. Chce to však zvolit ženskou taktiku. Zapojit do úklidu děti, to by ještě docela šlo, ale s manželem to bývá nejtěžší. Nenuťte ho proto do práce, o které víte, že ji přímo nesnáší.
Nejdříve ze všeho sundáme závěsy a záclony. Dáme je prát, a mezi tím se můžeme pustit do utírání prachu, umyjeme lustry a na nábytek použijeme leštěnku. Pak "naběhnem" na okna. Nyní nás čeká podlaha a ta nejhorší práce - čištění koberců . Koberce a čalouněný nábytek jsou bohužel skvělými lapači prachu. Proto je jim třeba při jarním úklidu věnovat patřičnou pozornost.
Tečkou našeho snažení - uložit všechny vyprané zimní oděvy. Vyřadíme oblečení, které nepoužíváme. Uvidíte, jak se uleví skříním.


Kam s penězi
Rodinné finance
Postřehy
Životní styl
Péče o tělo
Civilizační choroby
Rady do života
Domácí rádce
Údržba bytu
Péče o domácnost
Vaříme
DIA
Z kuchyně babiček
Tvorba mladých
Tipy na výlet
Kuriozity
O mně
Archivspolupráce s
finanční a ekonomické poradenství

webmaster